Odwrócona osmoza – co to jest i na czym polega?

Jak wybrać kuchenny filtr do wody?
5 stycznia, 2020
Czym różnią się wody mineralne i źródlane
Czym różnią się wody mineralne i źródlane?
16 stycznia, 2020
Pokaż wszystkie

Woda, która jest nie tylko czysta i klarowna, ale także posiada idealne walory smakowe i zapachowe to marzenie każdego. Można taką wodę mieć montując w swojej kuchni dopasowany do indywidualnych potrzeb gospodarstw domowych. Jednym ze sposobów na filtrację jest filtracja za pomocą odwróconej osmozy. Czym jest ta odwrócona osmoza?

Za czym polega filtracja za pomocą odwróconej osmozy?

Filtracja za pomocą odwróconej osmozy polega na użyciu półprzepuszczalnych membran osmotycznych. Membrany takie przepuszczają tylko niektóre cząsteczki, dla innych są one zupełnie nieprzepuszczalne. Odwrócona osmoza jest zjawiskiem występującym w naturze, które zostało przełożone także na kanwę technologii filtrującej wodę. Osmoza polega na przenikaniu cząsteczek wody przez membranę, która rozdziela dwa roztwory o różnym stężeniu.  Cząstki wody przepływają z roztworu o mniejszym stężeniu do roztworu o większym stężeniu, aby go rozcieńczyć. Urządzenia, które wykorzystują odwróconą osmozę nazywane są filtrami RO- Reversa Osmosis lub osmotycznymi. Odwrócona osmoza jest obecnie najdoskonalszym sposobem na filtrowanie wody. Filtrowanie tym sposobem jest wykorzystywane także do uzdatniania wody przez producentów wody w butelkach. Odwrócona osmoza usuwa bardzo szerokie spektrum zanieczyszczeń występujących w wodzie.  Odwrócona osmoza umożliwia usunięcie z wody cząstek tak małych jak pojedyncze jony, gdyż otwory w membranie mają wielkość około 0, 0005 mikrona.

Odwrócona osmoza wykorzystuje dwa typy filtrów- membran osmotycznych. Jednym z nich jest układ cienkich błon filtrujących (Thin Film Composite (TFC), zaś druga membrana to celuloza triacetytowa (Cellulose triacetate (CTA). Cienkie błony filtrujące dokładniej oczyszczają wodę, ale także dużo szybciej się zużywają- przez wchłanianie w siebie chloru. Filtracja dzięki odwróconej osmozie to najczęściej system, komplet filtrów. Pierwszym z nich jest wstępny filtr węglowy, następnie mamy membranę osmotyczną, pojemnik z czystą wodą oraz kranik.

Idealne dla domu?

Filtracja odwróconej osmozy jest bardzo dobrym sposobem na domowe oczyszczanie wody użytkowej. Jest to najbardziej rekomendowane rozwiązanie do uzdatniania tejże wody. Jeżeli korzystamy z własnego ujęcia wody- np. studni, warto poza systemem odwróconej osmozy wybrać dodatkowo inny filtr, który usunie z wody zanieczyszczenia biologiczne. Dobrym rozwiązaniem na usuwanie zanieczyszczeń biologicznych jest uzupełnienie systemu odwróconej osmozy o lampę z ultrafioletem. Lampa taka bardzo skutecznie usuwa z wody wirusy oraz bakterie. Żeby membrana zużywała się wolnej, warto także zastosować jako pierwszy w kolejności filtr z węglem aktywnym lub filtr osadowy- filtr taki pozwala na wstępne usunięcie z wody chloru, żelaza, siarkowodorów i innych tego typu cząstek. W przypadku, gdy woda jest bardzo twarda stosuje się domowe filtry zmiękczające wodę, co również pozytywnie wpływa na żywotność naszego filtra.  Dobrej jakości system RO może kosztować nawet ponad 1000zł, jednak takie systemy są zbudowane po to aby przetrwały do 15 lat.