Jak przetwarzać filtry wody Dafi

Jak wybrać kuchenny filtr do wody?
5 stycznia, 2020
Pokaż wszystkie

Dzbanki oraz butelki filtrujące DAFI są obowiązkowym wyposażeniem domów setek Polaków. Ten trend idealnie wpisuje się w proekologiczne postawy oraz działania mające na celu ograniczanie ilości odpadów, tzw. zero waste. Chodzi oczywiście o plastikowe odpady w postaci butelek, w jakich sprzedawana jest woda- używanie filtra minimalizuje lub w całości nawet wyklucza kupowanie wody butelkowanej, a co za tym idzie zużywanie plastiku. To bardzo potrzebna dla naszej planety zmiana myślenia oraz postępowania. Ale co robić ze zużytymi filtrami do wody? Jak je przetwarzać lub utylizować?

Co zrobić ze zużytym filtrem?

Na początek powiedzmy z czego składa się sam filtr. Otóż wkład filtrujący DAFI wykonany jest z plastikowej obudowy (czyli kopolimeru styrenu i akrylonitrylu), wewnątrz której znajduje się aktywny węgiel oraz żywica jonowymienna, które filtrują wodę wodociągową. Jako, że węgiel jest substancją całkowicie naturalną (najczęściej pochodzi on z łupin kokosowych), może być on wyrzucony do pojemnika na biodegradowalne odpady. Ciekawostka – ten sam rodzaj węgla używany jest jako lekarstwo przy problemach układu pokarmowego. Obudowa składa się z tworzyw sztucznych i powinna być umieszczona w pojemniku przeznaczonym do ich składowania- jest to najczęściej pojemnik na plastik.

W Europie, w krajach takich jak Niemcy, Austria, Szwajcaria, Francja, Irlandia i Wielka Brytania, istnieje możliwość przetwarzania wkładów filtrujących. Są tam w danych lokalizacjach specjalne pojemniki, do których można wyrzucić zużyte filtry do wody. Producenci zapewniają, iż każdy z filtrów, który trafi do takiego pojemnika, będzie na nowo przetworzony i wykorzystany.

Domowe użycie zużytego filtra

Istnieją też sposoby, jak w warunkach domowych oraz do domowych celów wykorzystać to, z czego wykonany jest filtr- a więc plastikową obudowę. To świetna opcja dla osób, które żyją w duchu trendu zero waste. Filtry to świetny patent na minidoniczki. By je zrobić wystarczy otworzyć wieku filtra, usunąć jego zawartość (do zwykłego kosza na śmieci, węgiel i żywica to składniki naturalne) i postępować dalej tak, jak postępujemy sadząc zwykle rośliny. Ciekawa koncepcja pozwoli nas stworzyć oryginalną domową dekoracje- np. na kuchenne zioła.

Dla przypomnienia- jeden wkład filtrujący posiada wydajność około 150- 200 litrów przefiltrowanej wody (ilość zależy od jakości wody w wodociągach). Taka ilość przefiltrowanej wody to w przeliczeniu na butelki, aż ponad 100 półtora litrowych butelek plastikowych ze sklepu! Bez wątpienia jest to idealna opcja dla wszystkich, którym na sercu leży kondycja naszej planety, ale także stan portfela. Woda wodociągowa i filtr wymieniany raz w miesiącu nigdy nie będą kosztować tak dużo co ponad 100 butelek wody. W zależności co preferujemy, wybrać możemy dzbanek filtrujący, butelkę filtrującą lub zamontować w swoim domu filtry przepływowe. Każda z tych opcji da nam zdrową i idealnie smakującą, czystą wodą zdatną do bezpośredniego picia, gotowania na niej posiłków lub używania jej w małym sprzęcie AGD (czajniki, żelazka).